Duyurular

 

 
Kosova Eğitim Denklik

Kosova Eğitim Denklik

Kosova Üniversiteleri Denklik

Lise veya meslek lisesi mezunu olan Türk öğrenciler diplomaları ile Kosova Üniversitelerine müracaat ederek Kosova’da üniversite eğitim alabilirler.  


Üniversite okumak için LYS sınavı veya Türkiye’de herhangi bir üniversiteyi kazanma şartı bulunmamaktadır. Kosova’da üniversite eğitim başvuruları Haziran ayı ortalarında başlamaktadır. 

Kosova’da aldığınız diploma Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir. 

Kosova’da eğitim dili İngilizce, Arnavutça, Hırvatça, Sırpça, Boşnakça verilmektedir. Kosova nın dili ise Arnavutça ve Sırpçadır. 


Özellikle Türkiye de yeterli puanı alamayan yada barajı geçmeyi başarsa da istediği bölüme gidemeyen öğrenciler için bulunmaz bir fırsat. hem Türkiye ye göre maliyetin ucuz olması hem de kendinizi evinizde hissetmeniz bir avantaj. Konaklama ve ulaşımın kolay olması yemek ücretlerinin de uygun olması Kosova üniversitelerini ön plana çıkarmaktadır. 

Sosyal aktivite ve yaşamın olduğu kütüphane ve birimlerin yeterli seviyede yer aldığı öğretim elemanlarının tecrübeli olması da size güven vermektedir.

Eğitim ücretleri ise günümüz eğitim ücretlerinin kat ve kat altındadır. Fakat eğitimin bu kadar ucuz olması sizi korkutmasın. Ülkemizde yada diğer ülkelerdeki eğitimle başa baş eğitim vermektedir. Bu konuda Avrupa birliği ile ortak eğitim programları uygulanmaktadır. Bir çok öğrenci Avrupa ülkesinden gelmesindeki amaç hem diğer Avrupa ülkelerinde diplomasının geçerli olması hem de ülkesinde bu ücrete bir okul okuyamamasıdır. 

Öğrenciler için yurt ve barınma sıkıntısı yoktur. İster üniversitenin yurdu ister özel yurt ister de öğrenci evleri bu konuda yardımcı olmaktadır. ülkemizdeki yurtların pahalı olması ve özel eve çıkmanın zorluğu da bu ülkeye okumak için gitme sebebi bile olabilir. Ülkemizde bir yurt ücretine Kosova da bir yıllık üniversite harcı ve birtakım ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. 

Her yönüyle okunabilecek bir şehir olması okuyan kişiyi ekonomik açıdan sıkmaması bu ülkede okumanın verdiği avantajlar arasındadır. İlk etapta dil ve lisan sıkıntısının olmaması da büyük şans.


     Hit : 2922


Kosova Eğitim Danışmanlığı - Kosova Üniversiteleri
İSTANBUL CAD. NO:21 KAT:2 DAİRE 2 BAKIRKÖY / İSTANBUL
Tel: 0 212 570 00 34 ( Pbx ) GSM : 0546 570 0034
E-Mail : info@kosovaegitim.org - Web www.kosovaegitim.org
Makedonya Üniversiteleri Malta Dil Okulları