Duyurular

 

 
Kosova Eğitim Puanları

Kosova Eğitim Puanları

Kosova Eğitim Puanları

Yurtdışında eğitim görmek açısından Kosova'da eğitimi oldukça cazip kılmıştır. Türkiye'den de eğitim için Kosova'ya giden öğrenci sayısı oldukça fazladır. Lise veya meslek lisesi mezunu olan öğrenciler diplomaları ile Kosova Üniversitelerinde
  eğitimi alabilirler.

Ayrıca Kosova'da üniversite okumak için LYS sınavı veya Türkiye’de herhangi bir üniversiteyi kazanma şartı bulunmamakla birlikte Kosova da üniversite eğitim başvuruları Haziran ayının 2. Haftasında başlamaktadır.

Kosova’da aldığınız eğitim diploması ile bütün Avrupa Birliği üye ülkelerinin tümünde geçerlidir. Kosova'da eğitim dili İngilizce, Arnavutça, Sırpça, Türkçe, Hırvatça, Boşnakça olarak verilmektedir.

Ancak Kosova'nın resmi dili Arnavutça ve Sırpçadır. Kosova’da yüksek öğretim standartları  Avrupa standartlarına uygun olarak uygulanmaktadır. Kosova da yaşam şartları da Kosova'da eğitim görmeyi cazip kılan sebepler arasındadır. Ekonomik olması, ulaşım masraflarının uygunluğu, ev kiraları, yurt konaklama ücretleri diğer ülkelere göre çok fazla ucuz olduğundan Türkiye dahil olmak üzere bir çok ülkeden öğrenciler  Kosova’da üniversite eğitimi almak istemektedirler.

Kosova Eğitim puanları , üniversiteye kayıtta aranmaması da ayrı bir fırsat niteliğindedir.

Kosova'da eğitimi cazip kılan bir diğer unsurda üniversitelerinde  eğitim Türkçe dilinde de veriliyor olmasıdır. Kosova'da eğitim  3-4 yıl arasındadır. Yüksek lisans (master) eğitimi ise 2 yıldır. Tıp eğitim 6 yıl, diş hekimliği ise 5 yıldır. Kosova Üniversitelerinde yurt dışı öğrencilerine   hazırlık okulları İngilizce, Arnavutça, Sırpça, Hırvatça, Boşnakça dillerinde eğitim vermektedir. Eğitim ücretleri Avrupa ülkelerine göre daha ekonomiktir. Ayrıca Kosova'da yaşama maliyetleri oldukça ucuzdur.

Öğrenciler konaklama için düşük ücretler ödemektedir.

Üniversite ücretleri bölümlere göre farklık göstermektedir. İngilizce dilinde eğitim almak isterseniz ödeyeceğiniz tutar yüksek olmaktadır.

Türkiye de bulunan özel üniversitelerin ücretleri yüksek olduğundan, yurtdışında eğitim görmek isterseniz Kosova'da bulunan üniversiteleri tercih edebilirsiniz. Kosova eğitim puanları olmayışı sayesinde sınav stresi yaşamadan, istediğiniz bölüme kayıt yaptırabilirsiniz.

Kosova Türklerin bulunması da kendinizi evinizde imiş gibi hissetmenize yol açacaktır. Kosova eğitim puanları olmayışını fırsat edinerek istediğimiz bölümü seçebilir ve eğitim hayatınıza başlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız tek gereken Kosova'daki üniversiteler hakkında bilgi sahibi olmaktır.

 


     Hit : 2786


Kosova Eğitim Danışmanlığı - Kosova Üniversiteleri
İSTANBUL CAD. NO:21 KAT:2 DAİRE 2 BAKIRKÖY / İSTANBUL
Tel: 0 212 570 00 34 ( Pbx ) GSM : 0546 570 0034
E-Mail : info@kosovaegitim.org - Web www.kosovaegitim.org
Makedonya Üniversiteleri Malta Dil Okulları